aktualizacja 20 maj 2020 r.

 


PROGRAM  "JESTEŚMY RAZEM ON-LINE"


to wspólny projekt Stowarzyszenia "Otwórzcie Drzwi", Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz Stowarzyszenia Rodzin "Zdrowie Psychiczne" z Zakładem Psychiatrii Środowiskowej CMUJ


StOD uczestniczy w tym projekcie przez ekspertów przez doświadczenie, edukatorów zatrudnionych przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej we współpracy z Katedrą Psychiatrii CMUJ


Oto aktywności on-line naszego Stowarzyszenia:


Ø Zebrania członków - raz w tygodniu

Ø Telefoniczna grupa wsparcia tworzona przez członków Stowarzyszenia

Ø Zebrania Redakcji "Dla Nas" - raz w tygodniu

Ø Prace redakcyjne przez emaile

Ø Wysyłka czasopisma przez mail w formie pdf

Ø Szkolenia dla studentów medycyny wraz z prof. Andrzejem Cechnickim

Ø Uczestnictwo w konferencjach on-line np. u Rzecznika Praw Pacjenta, w Biurze Pilotażu NPOZP

Ø Udział w spotkaniach Akademii Liderów

Ø Prowadzenie i udział w szkoleniu "Asystent Zdrowienia"

Ø Pozyskiwanie funduszy z grantów

 

Mimo pandemii prowadzimy w pełni naszą działalność i działamy na rzecz osób w/po kryzysie.

 

aktualizacja 07 kwietnia 2020 r.


Praca Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego w okresie zagrożenia epidemicznego

https://www.gov.pl/web/rpp/praca-rzecznikow-praw-pacjenta-szpitala-psychiatrycznego-w-okresie-zagrozenia-epidemicznego

aktualizacja 06 kwietnia 2020 r.

Pomoc Rzecznika Praw Pacjenta PDF


Nigdy nie jesteś sama! Nigdy nie jesteś sam!

 

aktualizacja 27 luty 2020 r.

 

Kurs Asystenta Zdrowienia


Ruszyły już zajęcia na kursie Asystenta Zdrowienia, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi”. W dniach 24 do 26 stycznia 2020r. odbył się w Moduł 1. Kursanci poznawali się i integrowali, biorąc udział w różnorodnych ćwiczeniach wprowadzających w temat pracy Asystenta. Zajęcia mają miejsce gościnnie w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Olszańskiej w Krakowie. Od 14 do 16 lutego kursanci i prowadzący spotkali się po raz drugi, znów zgłębiając ważne kwestie i reflektując zagadnienie przeżywania kryzysu psychicznego. Wszyscy pracowali intensywnie, a także  pogłębiali znajomości. Kolejny moduł odbędzie się już niedługo!

aktualizacja 20 luty 2020 r.

 

Akademia Liderów Cogito


W dniach 18 – 19 stycznia 2020 liderzy organizacji pacjenckich z Krakowa, Warszawy, Lublina, Katowic i Wrocławia zjechali do Hotelu Cogito w Krakowie na kolejne spotkanie warsztatowe. Grono zebranych było liczne, zajęcia prowadził trener Krzysztof Kacuga, a pracowaliśmy nad tematem stworzenia federacji. Przez te dwa dni uświadomiliśmy sobie i przedyskutowaliśmy wiele ważnych kwestii w tym temacie. W przerwach i po zajęciach były okazje do rozmów z zaprzyjaźnionymi osobami z innych miast, co zawsze stanowi sympatyczny i towarzyski akcent zjazdu. W czasie spotkania, zwyczajowo, odwiedził nas Profesor Andrzej Cechnicki, dzieląc się spostrzeżeniami i barwnymi opowieściami. Nieco zmęczeni ale ubogaceni nową wiedzą i pomysłami rozjechaliśmy się do swoich miast i swojej w nich działalności.

aktualizacja 02 styczeń 2020 r.


SPOTKANIE WIGILIJNE

 

18 grudnia obchodziliśmy w Stowarzyszeniu Wigilię. Andrzej i Marcin w przeddzień zrobili wszystkie potrzebne zakupy na świąteczny stół. O 16 rozpoczęliśmy spotkanie, które otworzyła Przewodnicząca Stowarzyszenia – Barbara. Było nas wielu, połamaliśmy się opłatkiem składając życzenia. Gościliśmy naszego sympatyka – dr Piotra Błądzińskiego oraz Profesor Annę Pituch-Noworolską, która prowadzi warsztaty poetyckie przy Stowarzyszeniu „Otwórzcie Drzwi”. Tradycyjnie został podany czerwony barszcz z pasztecikami, była ryba, sałatka jarzynowa, owoce i ciasta. Śpiewaliśmy kolędy i rozmawialiśmy długo przy tym Wigilijnym stole w radosnej i ciepłej atmosferze. W ten sposób zakończyliśmy rok 2019 w naszej organizacji.

aktualizacja 28 listopad 2019 r.

 

ASYSTENT ZDROWIENIA


Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi” zapraszają na kurs Asystenta Zdrowienia. Kurs rozpocznie się w styczniu 2020 roku i potrwa do czerwca 2020 roku. Termin pierwszego zjazdu 24-26.01.2020. Trwają zapisy na listę rezerwową.

 

Kryteria rekrutacji:

- osoba z doświadczeniem psychozy

- osoba w remisji i z wglądem w objawy

- osoba po minimum półtorarocznej terapii własnej

- osoba komunikatywna i otwarta

- motywacja

- co najmniej średnie wykształcenie

- przedział wiekowy 18 – 65 lat

 

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie Formularza Rekrutacyjnego, podpisanie, zeskanowanie i odesłania na adres mailowy: anna.liberadzka@wp.pl

 

Z kandydatami będą przeprowadzane rozmowy rekrutacyjne na początku stycznia.

 

Formularz Rekrutacyjny do pobrania PDF.

aktualizacja 17 październik 2019 r.


Wieczór poetycki Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” i Gości

 

9 października w ramach Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego odbył się wieczór poetycki grupy poetów działającej przy Stowarzyszeniu. Prowadząca Pani Profesor i świetna poetka – Anna Pituch – Noworolska wraz z członkami grupy dokonali wyboru wierszy napisanych przez naszych poetów oraz zaprosili gości na to wydarzenie. W sali Hotelu Cogito zebrało się kilkanaście osób, a za pięknie i jesiennie udekorowanym stołem zasiedli czytający utwory: Pani Profesor, Anna, Elżbieta, Monika i Dorota. W tle brzmiała piękna i łagodna muzyka, nad którą czuwał Jacek, a czytane wiersze były autorstwa Renaty Skórnickiej, Anny Sawczak, Jolanty Janik, Justyny, Lilu, „Szaroty”, Michała Mryczko, Moniki Syc, Bolesława Gargola, Doroty Dużyk – Wypich, Barbary Banaś. Spotkanie miało trzy części zatytułowane „O miłości”, „Marzenia poety” i „To, co nam pomaga. To, co nas wspiera”. Wiersze były piękne i wyrażały przeżycia i refleksje autorów, goście słuchali ich z zainteresowaniem. Na koniec przy ciasteczkach i napojach Goście i Prowadzący mieli okazję porozmawiać i podzielić się refleksjami na temat zasłyszanej poezji. Gościom bardzo podobało się spotkanie i wysoko ocenili zaprezentowaną twórczość.

 

aktualizacja 30 wrzesień 2019 r.

II Kongres Zdrowia Psychicznego

 

3 czerwca 2019r. po raz drugi odbył się Kongres Zdrowia Psychicznego, w dwa lata po pierwszym Kongresie. I tym razem przyciągnął on dużo ludzi z całej Polski – osoby z doświadczeniem kryzysu, ich rodziny i profesjonalistów lekarzy psychiatrów, psychologów, terapeutów oraz decydentów życia politycznego.

Obrady rozpoczęły się od prezentacji Pana Profesora Cechnickiego i asystentki zdrowienia – Anny Olearczuk  na temat piętna jakiego doświadczają osoby chorujące psychicznie i inni związani z psychiatryczną służbą zdrowia.

Następnie dr Marek Balicki wypowiedział się na temat trudnej reformy polskiej psychiatrii i jej pilotażowego programu.

Asystenci zdrowienia przedstawili tą nową w polskiej psychiatrii role osoby z doświadczeniem kryzysu.

Następnie usłyszeliśmy o trudnej sytuacji dzieci i młodzieży w psychiatrii oraz o standardach opieki psychiatrycznej  dla pacjentów i ich prawach.

Równolegle odbyły się 3 sesje tematyczne: Profilaktyka i promocja zdrowia psychicznego, Społeczny kontekst zdrowia psychicznego i Psychiatria Dzieci i Młodzieży.

Członkini stowarzyszenia Monika Syc przedstawiła prezentację w drugiej sesji tematycznej pt. „Asystent zdrowienia – nowa rola osób po kryzysach psychicznych”, w której podkreśliła wartość podejmowania nowych ról społecznych przez osoby po kryzysie lub wracanie do tych, które w wyniku choroby przestaliśmy pełnić- rola ucznia i studenta, rola rodzinna, rola zawodowa czy artystyczna. W drugiej części prelegentka skupiła się na kwestiach związanych z praca asystenta zdrowienia; kim on jest, co należy do jego zadań, gdzie może pracować, jakie są korzyści ale też trudności w tej pracy oraz przytoczyła fragmenty wypowiedzi osób które maja doświadczenie tej pracy.

Zamykająca obrady część plenarna dotyczyła psychiatrii sądowej, znaczenia rodziny w zdrowiu psychicznym oraz psychiatrii w Polsce i na świecie, a moderatorzy przedstawili sprawozdania z sesji równoległych.

STRONY  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 » 13