aktualizacja 27 luty 2020 r.

 

Kurs Asystenta Zdrowienia


Ruszyły już zajęcia na kursie Asystenta Zdrowienia, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi”. W dniach 24 do 26 stycznia 2020r. odbył się w Moduł 1. Kursanci poznawali się i integrowali, biorąc udział w różnorodnych ćwiczeniach wprowadzających w temat pracy Asystenta. Zajęcia mają miejsce gościnnie w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Olszańskiej w Krakowie. Od 14 do 16 lutego kursanci i prowadzący spotkali się po raz drugi, znów zgłębiając ważne kwestie i reflektując zagadnienie przeżywania kryzysu psychicznego. Wszyscy pracowali intensywnie, a także  pogłębiali znajomości. Kolejny moduł odbędzie się już niedługo!

aktualizacja 20 luty 2020 r.

 

Akademia Liderów Cogito


W dniach 18 – 19 stycznia 2020 liderzy organizacji pacjenckich z Krakowa, Warszawy, Lublina, Katowic i Wrocławia zjechali do Hotelu Cogito w Krakowie na kolejne spotkanie warsztatowe. Grono zebranych było liczne, zajęcia prowadził trener Krzysztof Kacuga, a pracowaliśmy nad tematem stworzenia federacji. Przez te dwa dni uświadomiliśmy sobie i przedyskutowaliśmy wiele ważnych kwestii w tym temacie. W przerwach i po zajęciach były okazje do rozmów z zaprzyjaźnionymi osobami z innych miast, co zawsze stanowi sympatyczny i towarzyski akcent zjazdu. W czasie spotkania, zwyczajowo, odwiedził nas Profesor Andrzej Cechnicki, dzieląc się spostrzeżeniami i barwnymi opowieściami. Nieco zmęczeni ale ubogaceni nową wiedzą i pomysłami rozjechaliśmy się do swoich miast i swojej w nich działalności.

aktualizacja 02 styczeń 2020 r.


SPOTKANIE WIGILIJNE

 

18 grudnia obchodziliśmy w Stowarzyszeniu Wigilię. Andrzej i Marcin w przeddzień zrobili wszystkie potrzebne zakupy na świąteczny stół. O 16 rozpoczęliśmy spotkanie, które otworzyła Przewodnicząca Stowarzyszenia – Barbara. Było nas wielu, połamaliśmy się opłatkiem składając życzenia. Gościliśmy naszego sympatyka – dr Piotra Błądzińskiego oraz Profesor Annę Pituch-Noworolską, która prowadzi warsztaty poetyckie przy Stowarzyszeniu „Otwórzcie Drzwi”. Tradycyjnie został podany czerwony barszcz z pasztecikami, była ryba, sałatka jarzynowa, owoce i ciasta. Śpiewaliśmy kolędy i rozmawialiśmy długo przy tym Wigilijnym stole w radosnej i ciepłej atmosferze. W ten sposób zakończyliśmy rok 2019 w naszej organizacji.

aktualizacja 28 listopad 2019 r.

 

ASYSTENT ZDROWIENIA


Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi” zapraszają na kurs Asystenta Zdrowienia. Kurs rozpocznie się w styczniu 2020 roku i potrwa do czerwca 2020 roku. Termin pierwszego zjazdu 24-26.01.2020. Trwają zapisy na listę rezerwową.

 

Kryteria rekrutacji:

- osoba z doświadczeniem psychozy

- osoba w remisji i z wglądem w objawy

- osoba po minimum półtorarocznej terapii własnej

- osoba komunikatywna i otwarta

- motywacja

- co najmniej średnie wykształcenie

- przedział wiekowy 18 – 65 lat

 

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie Formularza Rekrutacyjnego, podpisanie, zeskanowanie i odesłania na adres mailowy: anna.liberadzka@wp.pl

 

Z kandydatami będą przeprowadzane rozmowy rekrutacyjne na początku stycznia.

 

Formularz Rekrutacyjny do pobrania PDF.

aktualizacja 17 październik 2019 r.


Wieczór poetycki Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” i Gości

 

9 października w ramach Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego odbył się wieczór poetycki grupy poetów działającej przy Stowarzyszeniu. Prowadząca Pani Profesor i świetna poetka – Anna Pituch – Noworolska wraz z członkami grupy dokonali wyboru wierszy napisanych przez naszych poetów oraz zaprosili gości na to wydarzenie. W sali Hotelu Cogito zebrało się kilkanaście osób, a za pięknie i jesiennie udekorowanym stołem zasiedli czytający utwory: Pani Profesor, Anna, Elżbieta, Monika i Dorota. W tle brzmiała piękna i łagodna muzyka, nad którą czuwał Jacek, a czytane wiersze były autorstwa Renaty Skórnickiej, Anny Sawczak, Jolanty Janik, Justyny, Lilu, „Szaroty”, Michała Mryczko, Moniki Syc, Bolesława Gargola, Doroty Dużyk – Wypich, Barbary Banaś. Spotkanie miało trzy części zatytułowane „O miłości”, „Marzenia poety” i „To, co nam pomaga. To, co nas wspiera”. Wiersze były piękne i wyrażały przeżycia i refleksje autorów, goście słuchali ich z zainteresowaniem. Na koniec przy ciasteczkach i napojach Goście i Prowadzący mieli okazję porozmawiać i podzielić się refleksjami na temat zasłyszanej poezji. Gościom bardzo podobało się spotkanie i wysoko ocenili zaprezentowaną twórczość.

 

aktualizacja 30 wrzesień 2019 r.

II Kongres Zdrowia Psychicznego

 

3 czerwca 2019r. po raz drugi odbył się Kongres Zdrowia Psychicznego, w dwa lata po pierwszym Kongresie. I tym razem przyciągnął on dużo ludzi z całej Polski – osoby z doświadczeniem kryzysu, ich rodziny i profesjonalistów lekarzy psychiatrów, psychologów, terapeutów oraz decydentów życia politycznego.

Obrady rozpoczęły się od prezentacji Pana Profesora Cechnickiego i asystentki zdrowienia – Anny Olearczuk  na temat piętna jakiego doświadczają osoby chorujące psychicznie i inni związani z psychiatryczną służbą zdrowia.

Następnie dr Marek Balicki wypowiedział się na temat trudnej reformy polskiej psychiatrii i jej pilotażowego programu.

Asystenci zdrowienia przedstawili tą nową w polskiej psychiatrii role osoby z doświadczeniem kryzysu.

Następnie usłyszeliśmy o trudnej sytuacji dzieci i młodzieży w psychiatrii oraz o standardach opieki psychiatrycznej  dla pacjentów i ich prawach.

Równolegle odbyły się 3 sesje tematyczne: Profilaktyka i promocja zdrowia psychicznego, Społeczny kontekst zdrowia psychicznego i Psychiatria Dzieci i Młodzieży.

Członkini stowarzyszenia Monika Syc przedstawiła prezentację w drugiej sesji tematycznej pt. „Asystent zdrowienia – nowa rola osób po kryzysach psychicznych”, w której podkreśliła wartość podejmowania nowych ról społecznych przez osoby po kryzysie lub wracanie do tych, które w wyniku choroby przestaliśmy pełnić- rola ucznia i studenta, rola rodzinna, rola zawodowa czy artystyczna. W drugiej części prelegentka skupiła się na kwestiach związanych z praca asystenta zdrowienia; kim on jest, co należy do jego zadań, gdzie może pracować, jakie są korzyści ale też trudności w tej pracy oraz przytoczyła fragmenty wypowiedzi osób które maja doświadczenie tej pracy.

Zamykająca obrady część plenarna dotyczyła psychiatrii sądowej, znaczenia rodziny w zdrowiu psychicznym oraz psychiatrii w Polsce i na świecie, a moderatorzy przedstawili sprawozdania z sesji równoległych.

aktualizacja 04 luty 2019 r.


Monika Anna Syc, Dorota Dużyk-Wypich, Barbara Banaś, Jolanta Janik - Stowarzyszenie "Otwórzcie Drzwi" Kraków i Akademia Liderów -COGITO

 

Stowarzyszenie "Otwórzcie Drzwi" zrzesza w Krakowie a Akademia Liderów COGITO w całej Polsce osoby z doświadczeniem chorowania psychicznego, by wspólnie przeciwdziałać stygmatyzacji i wykluczeniu osób chorujących poprzez działalność edukacyjną, medialną i publicystyczną.

Choroba psychiczna w kontekście tragedii i śmierci. Nie można robić z osób chorujących na schizofrenię kozłów ofiarnych

 

Stanowisko osób chorujących psychicznie w sprawie doniesień medialnych

o schizofrenii zabójcy Pawła Adamowicza.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na kwestię i temat choroby psychicznej w kontekście niedawnej tragedii i śmierci prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza, ugodzonego nożem w czasie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2019 roku. W mediach bardzo nośną stała się, przy okazji omawiania tego nieszczęśliwego zdarzenia, informacja, że zabójca jest chory na schizofrenię. Nie była to informacja oficjalnie potwierdzona, lecz przeciek dziennikarski; przecież najpierw człowiek ten musi zostać zbadany przez psychiatrów!. Jaki jest cel informowania opinię publiczną o podejrzewanej schizofrenii u sprawcy? Jest to wyraźne skojarzenie schizofrenii z agresją. Automatycznie, jest to nagonka na osoby chorujące psychicznie. Uważamy, że w mediach nie powinno się identyfikować choroby z zabójstwem. Pamiętajmy, że śledztwo w tej sprawie dopiero się zaczęło, a tymczasem często słyszeliśmy wyrok: "wiecie Państwo to jest schizofrenia..." Bardzo mały odsetek ludzi chorujących psychicznie popełnia przestępstwa. i to jest faktem, tego dowodzą statystyki. Czy jeśli sprawca byłby chory na serce i leczył się kardiologicznie, należałoby mówić i pisać, że ma np. ciężką wadę serca i sugerować korelację tego problemu zdrowotnego z popełnieniem zbrodni? Przecież to byłoby absurdalne. Dlaczego więc pisząc i mówiąc o zbrodni (nie tylko tej z 13 stycznia) podaje się w formie sensacji fakt chorowania na schizofrenię czy inną chorobę psychiczną?

Mamy poczucie, że wynika to z niewiedzy o objawach i leczeniu zaburzeń psychicznych, leczeniu często bardzo skutecznym, a co za tym idzie, ze stereotypów i uprzedzeń krążących wśród społeczeństwa, zatem również ludzi mediów. Przecież schizofrenia nie musi być i najczęściej nie jest przyczyną przemocy. Statystyki mówią, że spośród osób skazanych za przestępstwa, mniej niż 1% to osoby chorujące psychicznie. Widać więc wyraźnie, że większość osób chorujących psychicznie nie popełnia przestępstw! Prawda jest taka, że znacznie częściej osoby te są ofiarami przestępstw lub są autoagresywne (mają myśli i próby samobójcze). Ponadto utożsamia się z chorobą psychiczną powszechnie występujące zaburzenia w społeczeństwie (dotyczy 25% każdej populacji) a szczególnie zaburzenia osobowości, osoby psychopatyczne, a to nie jest to samo. Informacje typu "wariat z nożem" pojawiające się w doniesieniach medialnych są nie do przyjęcia i bardzo nas, osoby chorujące psychicznie, ranią i krzywdzą, gdyż generalizują i przenoszą problem przestępczy nielicznych jednostek na całą grupę osób chorujących psychicznie, zwłaszcza na schizofrenię. Osoby publiczne, w tym ludzie mediów, muszą być świadomi odpowiedzialności za swoje słowa. Aby rzetelnie informować potrzebna im jest wiedza. Nie powinni używać tematyki schizofrenii dla porażania publiczności sensacją. To tworzy, a właściwie wzmacnia, istniejący już przecież od stuleci, a coraz bardziej nieprzystający do współczesnej wiedzy, stanu i możliwości psychiatrii, negatywny i odpychający obraz osoby chorującej psychicznie. Krzywdzące jest pisanie, czy mówienie o schizofrenii sprawcy w sposób sensacyjny i jawnie sugerujący jego chorobę jako przyczynę tego mordu. Jest tak krzywdzące jak "mowa nienawiści" tak dzisiaj poważnego i bolesnego problemu w sferze więzi społecznych.

Jeszcze raz pragniemy podkreślić, że mniej niż 1% przestępców to chorujący psychicznie. Nieodpowiedzialnym jest tworzenie komunikatów w stylu "sprawca zabił i był chory", co de facto oznacza, "sprawca zabił, bo był chory". Komunikat taki dociera do mnóstwa ludzi, do szerokiej rzeszy społeczeństwa, które często ma nikłą wiedzę o chorobach psychicznych, o ich przyczynach, przebiegu, rokowaniach. W ten sposób potęgujemy tę niewiedzę, stereotypy i uprzedzenia, pogłębia się izolacja i odrzucenie osób chorujących ze społeczności. Komunikaty takie budują strach przed chorymi. Oczywiście najdotkliwiej uderza to nie tylko w osoby chorujące psychicznie (około 4% z czego 1% to osoby chorujące na schizofrenię), ale we wszystkie osoby z zaburzeniami psychicznymi a powtórzmy, że stanowią ok. 25% społeczeństwa naszego kraju. Trudniej im będzie wrócić do niego wrócić, gdyż spotkają się z jeszcze większą niechęcią części otoczenia a ludzie nie będą chcieli mieć z nimi cokolwiek do czynienia. To będzie też miała dalsze skutki. Wielu chorych może nie zgłosić się po pomoc do psychiatry, czy psychologa, ze strachu przed oceną i "etykietką" ludzi niebezpiecznych, morderczych, złych i agresywnych. Co więcej, zostanie zaniedbana pomoc psychiatryczna, która jest niezbędna w takich sytuacjach szybko, gdyż leki i psychoterapia leczą choroby psychiczne (często skuteczniej niż wiele chorób somatycznych), pacjenci wracają do sił i mogą wrócić do społeczeństwa, do rodziny, nauki, pracy i naprawdę mogą być wartościowymi i potrzebnymi ludźmi w społeczeństwie.

Proszę Państwa, sprawa jest poważna, nie można robić z osób chorujących na schizofrenię kozłów ofiarnych. Chorujący na schizofrenię to pełnoprawni obywatele, ludzie, którzy potrzebują pomocy i leczenia (jak w przypadku wszystkich chorób), by zdrowieć, wracać do sił i móc żyć pełnią życia, realizować się na różnych polach życia. My, osoby chorujące na schizofrenię potrzebujemy również otwartości, akceptacji, kontaktu i dobrych więzi z innymi ludźmi.
Nie mówmy o schizofrenii tylko w kontekście czynów kryminalnych i przemocy. Trzeba podjąć dyskusję o tym jak wygląda psychoza, jaki jest jej przebieg, przyczyny, jak można z niej zdrowieć, jak można z nią w sposób satysfakcjonujący żyć, bo można to wszystko! Nie bójcie się, nie bójmy się tego tematu w całym jego spektrum, nie tylko w incydentalnym kontekście przemocy.

aktualizacja 07 listopad 2018 r.

 

W dniach od 31 sierpnia do 2 września 2018 odbyło się spotkanie Akademii Liderów. Miejscem tej trzy-dniowej sesji był Hotel "U Pana Cogito" w Krakowie. Na to spotkanie najbardziej zaangażowanych osób ruchu pacjenckiego w Polsce przybyli działacze z Warszawy, Lublina, Wrocławia, Katowic, Krakowa. Wszystkie sesje warsztatowe prowadzili trenerzy Krzysztof Kacuga i Damian Hamerla. Tematem przewodnim naszego spotkania była tolerancja, otwartość, a z drugiej strony, również, wykluczenie i dyskryminacja. Organizatorzy i prowadzący zaangażowali nas w liczne treningi i prezentacje w tym obszarze tematycznym. Gościliśmy również prof. Andrzeja Cechnickiego oraz dr Ewę Rudzką-Jasińską, która kieruje Zespołem Leczenia Środowiskowego w Katowicach. Bardzo ważnym punktem w ostatnim dniu Akademii była prezentacja stażu Asystentów Zdrowienia, którą przedstawiły uczestniczki z Katowic, które to staż ten odbyły właśnie w wyżej wspomnianym Zespole prowadzonym przez dr Rudzką-Jasińską. Ta sesja Akademii Liderów była intensywna, pracowita, również burzliwa i dająca do myślenia. Następne spotkanie zaplanowane jest na 16-18 listopada 2018

aktualizacja 24 październik 2018 r.


Stowarzyszenie "Otwórzcie Drzwi" i Akademia Liderów Cogito na warsztatach "Diversity and Mental Illness" na Uniwersytecie w Oxfordzie, w Wielkiej Brytanii

W dniu 24 października 2018 reprezentanci naszego Stowarzyszenia i Akademii Liderów uczestniczyli w warsztatach "Diversity and Mental Illness" (Różnorodność a choroba psychiczna) na Uniwersytecie w Oxfordzie, w Wielkiej Brytanii. Na spotkaniu wystąpili głównie profesjonaliści psychiatrii, natomiast my przedstawiliśmy polski ruch beneficjentów - Akademię Liderów Cogito. Spotkanie było kameralne i odbyło się w Kolegium Św. Katarzyny. Prelegenci poruszali takie tematy, jak przykładowo, osobowość i temperament, zaburzenia odżywiania, autyzm czy depresja. Odbyła się również godzinna sesja posterów, kiedy nasza delegacja prezentowała plakat przedstawiający cele i działania Akademii Liderów, o których to kwestiach opowiadaliśmy zainteresowanym uczestnikom spotkania. Idea Akademii spotkała się z dużym uznaniem, również profesjonalistów, z którymi rozmawialiśmy na ten temat, a w rezultacie zostaliśmy zaproszeni do dołączenia do międzynarodowej platformy praktyk klinicznych opartych na wartościach w opiece psychiatrycznej i społecznej. Wyjazd był udany i owocny, bardzo podobało nam się w Oxfordzie, który w wolnym czasie zwiedzaliśmy. Podziwialiśmy stare budowle uniwersytetu, wybraliśmy się tez do sklepów na małe zakupy, do restauracji czy pubu, by odpocząć i wspólnie spędzić miło czas.

STRONY  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 » 12