aktualizacja 25 listapada 2020 r.


Podaruj Wigilię z Cogito najbardziej potrzebującym!

 

https://zrzutka.pl/fz79t9

 

Czas Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia spędzany w samotności szczególnie boli. A osób starszych, samotnych, chorych i niepełnosprawnych jest w naszym otoczeniu wiele.

Ponieważ okres pandemii nie pozwala na organizację wspólnych spotkań świątecznych ani publicznych Wigilii, Restauracja U Pana Cogito na krakowskich Dębnikach postanowiła po raz kolejny ruszyć z pomocą do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej dzielnicy.

aktualizacja 21 października 2020 r.

 

Szanowni Państwo,

 

Mamy zaszczyt poinformować wszem i wobec, że zostaliśmy w tym roku zaproszeni przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Program Pierwszy Polskiego Radia, do pięknej i szlachetnej akcji pt. „Choinki Jedynki” 

To konkurs charytatywny, którego dochód zasila organizacje pomocowe dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i chorujących psychicznie. To już XIX edycja tego wydarzenia czyli konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży.

 

Więcej pod adresem 

www.choinkijedynki.polskieradio.pl/

 

W tym roku uczestnicy mogą nadsyłać zdjęcia swoich prac poprzez platformę elektroniczną. 

Technika jest dowolna. 

Wystarczy, dać się ponieść wyobraźni i pokazać swoją „Tajemnicę Świąt Bożego Narodzenia”

To dobry czas, by usiąść wspólnie ze swoimi pociechami i odnaleźć radość w tworzeniu. 

Zróbcie coś dla siebie, ale także dla innych 

 

Podzielmy się z innymi!!

 

Fundusze zdobyte podczas licytacji świątecznych prac wykonanych przez dzieci oraz przedmioty przekazane przez gwiazdy polskiej kultury i sportu wesprą także nasze Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. 

 

Dziękujemy Annie Dymnej za zaproszenie i liczymy na Wasze gorące serca! 

 

Śledźcie też nasze wydarzenie na naszym Facebooku!!!

 

choinki_jedynki.jpg

aktualizacja 15 października 2020 r.

 

Dzień dobry, 

 

serdecznie zapraszamy na konferencję prasową pod hasłem: „Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie. Podpisz petycję”, która odbędzie się w najbliższy piątek 16 października o godz. 10 w mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Grottgera 25A w Warszawie. Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 spotkanie odbędzie się na zewnątrz, przed budynkiem, prosimy więc o awaryjne zaopatrzenie się w parasolki. 

O transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania opieki środowiskowej i Centrach Zdrowia Psychicznego opowiedzą: Katarzyna Parzuchowska - przedstawicielka pacjentów, Elżbieta Jełowicka - asystentka zdrowienia (osoba po kryzysie i odpowiednim przeszkoleniu pracująca z pacjentami) , prof. Jacek Wciórka - przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, dr Marek Balicki - kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Iwona Jeziorska, koordynator organizacyjno kliniczna z mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Zwłaszcz teraz, kiedy NFZ pomimo zwiększenia swojego budżetu o 5 mld zł. na przyszły rok, planuje cięcia w obszarze psychiatrii o 115 mln zł. ,chcielibyśmy ogromnie poprosić o pomoc, medialne wsparcie pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego, ich bliskich i ludzi pomagających osobom doświadczonym przez kryzys wracać do zdrowia - psychiatrów, terapeutów, pielęgniarki, w staraniach o kontynuowanie transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz leczenia środowiskowego - blisko domu, szybkiego, bezpłatnego, jak najbardziej dostosowanego różnymi formami pomocy do indywidualnych potrzeb osoby w kryzysie, włączającego w terapię bliskich na przykład podczas pracy z pacjentem i jego rodziną w domu podopiecznego. Taką opiekę proponują Centra Zdrowia Psychicznego, których dotąd jest 31 ze wsparciem dostępnym dla 10 procent mieszkańców Polski. Działają w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, mającego przygotować grunt do wprowadzenia Centrów w całej Polsce. Gdzie są, jak działają można sprawdzić na stronie czp.org.pl Bardzo ważne jest to, żeby do takiej pomocy mieli dostęp wszyscy potrzebujący. Prosimy pana Ministra o przedłużenie pilotażu do 2022 roku, co pozwoli przygotować grunt dla transformacji leczenia obejmującej cały kraj. Od pilnych decyzji Ministra Zdrowia zależy przyszłość tej transformacji. Pacjenci, ich bliscy i lekarze kierują więc do pana Adama Niedzielskiego petycje w tej sprawie, psychiatrzy wysłali do niego pismo. Dokumenty są w załączniku. Petycja od wszystkich, którym zależy na tej sprawie, podpisywana jest też online pod linkiem dostępnym na profilach Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego w wydarzeniu: „Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie. Podpisz petycję: ” https://www.petycjeonline.com/w_sprawie_przyszoci_centrow_zdrowia_psychicznego?fbclid=IwAR05pAazdB0syyzEhvsLIazPiOO_cgT9R07wFZFCy4_UxFjE4h4GLYhCVVc

Prosimy o artykuły, audycje, rozmowy związane z tym tematem, o pomoc w nagłośnieniu go. 

 

Dlaczego to takie ważne?

W Polsce milion osób doświadcza depresji, milion osób ma za sobą psychozę, 400 tysięcy choruje na schizofrenię. Zgodnie ze statystykami co czwarty mieszkaniec Polski doświadczył, doświadcza lub doświadczy kryzysu psychicznego. Może być to załamanie wynikające z pracy w dużym stresie, po stracie bliskiej osoby, utracie pracy. Teraz, w zderzeniu sytuacją związaną z COVID-19, rośnie liczba ludzi szukających pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Bardzo ważne jest więc tworzenie przyjaznego i skutecznego systemu leczenia, wspierania w zdrowieniu.

Izabela Ciuńczyk, psychiatra i psychoterapeuta, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie:

Jest nas na dyżurze 10 osób i kilka nieśpiących osób w kryzysie i zapytałam je, dlaczego warto leczyć się  środowiskowo i z jakich powodów Centrum jest potrzebne. Wszyscy na pierwszym miejscu wymienili partnerstwo i podmiotowość - i pacjenci i pielęgniarki. Pacjent w psychiatrii środowiskowej to konkretna osoba ze swojego pokoju z plakatami lub obrazami z porządkiem lub nieładem, ze swoimi sąsiadami, ze swoimi zainteresowaniami, ale też wadami, to nie jest anonimowa osoba zamknięta w azylu, która dla profesjonalistów jest kolejnym/kolejną hospitalizowanym z taką samą chorobą bez historii życiowej. Ta podmiotowość gwarantuje partnerstwo w procesie zdrowienia. Nie ma wszystkowiedzącego lekarza i niesłyszalnego pacjenta. W środowisku osoba z kryzysem ma swój głos - słyszalny dla wszystkich. W związku z tym wszystkim zależy na zdrowieniu.

Po drugie psychiatria środowiskowa to praca zespołowa. Wzajemne wsparcie i budowanie relacji zespołowych daje satysfakcję w pracy. Po raz pierwszy od 2 lat - od momentu utworzenia CZP w Koszalinie absolwenci/absolwentki pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie składają podania o pracę w CZP w pierwszej kolejności - NIGDY TAK NIE BYŁO !!!!!!  Średnia wieku pielęgniarek w naszym CZP jest najniższa w porównaniu z innymi placówkami medycznymi.  

Po trzecie Centrum to znaczące miejsce w społeczności lokalnej. W Koszalinie to miejsce zrobił nam pożar w escape roomie i pomoc kilkuset osobom, a teraz pandemia. Ta pomoc odczarowała psychiatrię - stała dostępność, otwartość, brak skierowań, brak kolejki,  zakotwiczenie w środowisku co skraca dystans pomiędzy profesjonalistom i pacjentem, u nas także szkolenia dla osób z zawodami zaufania publicznego pokazała, że kryzys może doświadczyć każdy z nas, a uzyskana pomoc nie jest niczym wstydliwym. Na koniec anegdota - nasz pacjent objęty leczeniem środowiskowym zadzwonił do swojego zespołu w czasie pandemii i poprosił o poradę w zakresie przyjmowanie leków na nadciśnienie tętnicze , "bo do was można natychmiast dodzwonić się i usłyszeć co mam robić gdy skacze ciśnienie niż do lekarza rodzinnego, bo do niego dzwonię już kilka godzin i nic". 

 

Kontakt dla mediów: Katarzyna Szczerbowska, tel. 506 246 005, kszczerbowska@wp.pl

aktualizacja 15 padziernika 2020 r.

 

Szanowni Państwo,

Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego został zahamowany w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i nie wiadomo, czy program będzie dalej kontynuowany. Od pilnych decyzji Ministerstwo Zdrowia zależy przyszłość transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego w Centrach Zdrowia Psychicznego dlatego uprzejmie prosimy o podpisanie petycji online.

 

www.petycjeonline.com/signatures.php?tunnus=w_sprawie_przyszoci_centrow_zdrowia_psychicznego&page_number=17&num_rows=10

 

Będziemy wdzięczni za udostępnianie informacji z prośbą o podpisanie bliskim, znajomym, przyjaciołom, każdy głos się liczy. Pokazaliśmy już uruchamiając reformę, że możemy razem wiele zdziałać. Zróbmy to ponownie teraz!Jeśli możecie zrobić jeszcze więcej, to będziemy wdzięczni:

 

https://ef.org.pl/akcja-centrum-zdrowia-psychicznego-w-kazdym-powiecie-podpisz-petycje/

 

Dołącz do wydarzenia na Fb:
www.facebook.com/events/702983546968544/

z poważaniem
Krzysztof Rogowski
w imieniu Komitetu Organizacyjnego Kongresu Zdrowia Psychicznego

 

Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać od nas wiadomości, to prosimy o maila pod adres: fundacja@ef.org.pl o treści "Proszę o usunięcie mojego adresu mailowo z Państwa bazy danych" Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja eFkropka KRS 0000382481 z siedzibą w Warszawie przy ul. Majdańskiej 5 lok. 23. Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody przez wysłanie maila pod adres: fundacja@ef.org.pl, lub bezpośrednio dzwoniąc pod numer: + 48 536-009-298, pisemnie pod adres adres: 04-088 Warszawa ul. Majdańska 5 lok. 23. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Zapraszamy do zapoznania się z nasza Polityką prywatności, na stronę www.ef.org.pl.

 

aktualizacja 12 października 2020 r.

 

Petycja do Ministra Zdrowia!!!
PROSIMY PACJENTÓW I OSOBY WSPIERAJĄCE ICH O PODPISYWANIE I WYSYŁANIE PETYCJI POCZTĄ PAPIEROWĄ NA PODANY ADRES MINISTERSTWA ZDROWIA.
PROSZE WPISAĆ IMIĘ I NAZWISKO LUB SAMO IMIĘ ORAZ WPISAĆ, CZY JEST SIĘ PACJENTEM, CZY OSOBA WSPIERAJĄCĄ.

aktualizacja 7 paździenika 2020 r.


2020_ocena_pilotazu_strona.jpg

aktualizacja 2 października 2020 r.


Stowarzyszenie "Otwórzcie Drzwi" zaprasza na II Tydzień Zdrowia Psychicznego
Potrwa on od 5 października do 9 października.
W tym roku wszystkie spotkania będą on-line.
W programie wiele ciekawych tematów i zaproszonych gości.

https://humanweek.pl/program-ii

 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE EDYKACYJNE

 

Informujemy, że w okresie od 27 maja 2020 do 31 grudnia 2020 roku Stowarzyszenie realizuje projekt "Porozmawiajmy o chorobie psychicznej w 2020 roku"

 

Projekt przewiduje realizację 14 spotkań edukacyjnych zatytułowanych: "Porozmawiajmy o chorobie psychicznej..." Spotkania te będą prowadzone metodą "przekazywania wiedzy z pierwszej ręki", co oznacza, że o swoim doświadczeniu chorowania i pokonywania choroby psychicznej będą opowiadać osoby, którym udało się przezwyciężyć kryzys psychiczny. Spotkania te będą skierowanedo dwóch grup odbiorców.Pierwszą z nich, do której adresowanych będzie 8 pierwszych spotkań będą osoby z otoczenia osób chorujących psychicznie: głównie rodziny osób chorujących psychicznie, ich bliscy i przyjaciele ale także profesjonaliści z nimi pracujący, czy inne osoby osoby, które na swojej drodze zawodowej spotykają osoby chorujące psychicznie. Spotkania te, w związku z sytuacją związanąz COVID-19 przeprowadzamy online z wykorzystaniem platformy Zoom. Drugą grupę odbiorców stanowić będą studenci kierunków medycznych i społecznych z krakowskich uczelni wyższych, którzy w przyszłości mogą napotkaćw swej pracy zawodowej osoby chorujące psychicznie. Do tej grupy skierowanych będzie 6 spotkań. Przewidujemy, że spotkania te odbędą się w trybie stacjonarnym, choć dopuszczamy, że w sytuacji, w której zamkniete mogłyby być uczelnie (jeśli sytuacja z COVID-19 nie poprawi się) to wówczas także te spotkania przeprowadzimy online. 

 

DO tej pory odbyło się 6 spotkań edukacyjnych skierowanych do (otoczenia) osób chorujących psychicznie, zapraszamy na dwa kolejne, które odbędą się w poniedziałek 21 września o godzinie 12.00 i w czwartek 24 września o godzinie 12.00

 

W celu zapisu na spotkanie prosimy o kontakt mailowy: monika.syc@vp.pl   lub telefonicznie 12 422 50 67 w godzinach 9.00-15.00. Osobom zainteresowanym prześlemy link do spotkania na Zoom. 

aktualizacja 07 września 2020 r.

 

Popołudnie RDC: asystenci zdrowienia – nadzieja i wsparcie

w reformowanej psychiatrii

 

https://www.rdc.pl/podcast/popoludnie-rdc-asystenci-zdrowienia-nadzieja-i-wsparcie-w-reformowanej-psychiatrii/

 

STRONY  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 » 13