data aktualizcji 31 sierpnia 2010 r


Refleksje ze szkolenia w Gorlicach

 

logo_eea_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_norway_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_fop_red_kopia.gif  logo_ecoryskopia.gif

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

05.08.2010  w Gorlicach przeprowadziliśmy siódme spotkanie edukacyjno-warsztatowe  w ramach projektu: „Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie osób chorujących psychicznie w Polsce południowo-wschodniej”. A oto wrażenia:

„Wyjazd do Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach to było dla mnie wspaniałe i ważne doświadczenie. Nie spodziewałam się, że jest tam tak prężne i mocno zaangażowane środowisko na rzecz osób chorujących psychicznie. Rzadko można spotkać na naszych wyjazdach z projektu norweskiego uczestników – profesjonalistów, którzy traktują swoją pracę jako służbę społeczną, jaką wykonują z takim poświęceniem i oddaniem, że to wprost rzuca się w oczy.
A co się przede wszystkim rzuca w oczy?
Po pierwsze: panująca w Ośrodku atmosfera, przyjazna, koleżeńska, stwarzająca poczucie bezpieczeństwa, z poczuciem humoru także na własny temat, a jednocześnie wymagająca i ucząca odpowiedzialnego zachowania beneficjentów wobec siebie nawzajem, jak i profesjonalistów.
Po drugie: widać, że społeczność Ośrodka jest ostoją i pomocą w życiu codziennym beneficjentów, jest dla nich oparciem, nieraz jedynym miejscem, gdzie czują się dobrze, są akceptowani. Otwarcie dawali tego świadectwo w swoich wypowiedziach, dziękując imiennie poszczególnym terapeutom oraz swoim kolegom i koleżankom.
Po trzecie: Ośrodek spełnia rolę kulturotwórczą, pomaga spełniać marzenia o rozwoju artystycznym. Mieliśmy próbkę tego, gdy, nie bez tremy, śliczna młoda dziewczyna zaśpiewała przebój „Wakacyjna miłość”. Ale na tym nie koniec! Byliśmy widzami przygotowanej „ad hoc” prezentacji multimedialnej, której aktorzy rozbawili do łez widownię, sami także wspaniale się bawiąc. Po tym przedstawieniu kapela rockowa, nie ustępująca w niczym profesjonalistom, zagrała kilka mocno uderzeniowych, ale nie tylko dla mnie pięknych, przejmujących utworów. Widać było, ile wkładają w występ sił psychicznych (to też spełnia rolę rehabilitacyjną). Zdradzili nam po występie, że zamierzają wydać płytę z nagraniami. Życzymy im tego z całego serca!
Po czwarte: bardzo dobrze współpracowało się nam z grupami warsztatowymi. Doszły one co prawda do różnych odpowiedzi  na pytanie: „Co lub kto pomaga mi zdrowieć?” Wymieniane były rodzina, przyjaciele, lekarze/terapeuci, leki, ale po dyskusji wszyscy odkryli, że w procesie zdrowienia najważniejszy(a) jestem ja sam(a).
Byliśmy tak urzeczeni Gorlickim Ośrodkiem, że szkoda było odjeżdżać!
Mamy jednak nadzieję na kontynuowanie zawartych znajomości i, że odwiedzą także nas w Krakowie, choć moim zdaniem, nie ustępują naszym, krakowskim standardom. Gorlice mnie oczarowały!!!”

Jola Janik

Wydarzenie artystyczne w Domu Wsparcia w Gorlicach.
„Wyjechaliśmy do Gorlic z ustalonym planem działania, z podzielonymi rolami, przygotowani na standardowy przebieg wizyty. Już powitanie przez dyrekcję i uśmiechnięte twarze zebranych słuchaczy wprawiło nas w dobry nastrój. Czekali cierpliwie zgromadzeni w największej sali. Kolejno omawialiśmy zagadnienia i czuliśmy, że jesteśmy uważnie słuchani. I rzeczywiście, po prelekcji było dużo pytań, beneficjenci opowiadali też o swoich przeżyciach, widoczne było ich zaangażowanie. Pragnęli z tego spotkania wynieść jak najwięcej wskazówek dla siebie, jak radzić sobie z chorobą, jak zdrowieć. Ich opowieści były poruszające, zawierały wiele osobistych refleksji, przeżyć,
świadczyły o tym, że słuchacze mówili  bez autocenzury, bezpośrednio tak jak czuli.  Po przerwie kawowej, podczas której byłem często pytany o mechanizm działania opieki środowiskowej w Krakowie odbyły się warsztaty w grupach. Moja grupa bardzo poważnie potraktowała temat, każdy z uczestników dokładnie opisywał swoją hierarchie czynników powodujących zdrowienie. Przeważała wiara, terapeuta, praca.
Na koniec spotkania czekała nas miła niespodzianka – występy artystyczne. Para odegrała parodię zakupów na allegro a zespół rockowy dał koncert piosenek zaangażowanych. Nasz pobyt w Domu Wsparcie był wyjątkowo ciekawy, spotkał się z bardzo dobrym, serdecznym przyjęciem co może zaowocować dalszymi kontaktami w przyszłości.”

Piotr Cebula

 

Zdjęcia ze szkolenia w Gorlicach

 

data aktualizcji 15 sierpnia 2010 r


Refleksje ze szkolenia w Rzeszowie

 

logo_eea_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_norway_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_fop_red_kopia.gif  logo_ecoryskopia.gif

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Spotkanie edukacyjne w Rzeszowie 14 lipca 2010, realizujące tzw. grant norweski było jednym z dalszych wyjazdów Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi”. Na długą trasę dosyć spartański bus, zwykle przez nie wykorzystywany okazał się lepszym rozwiązaniem niż niejedna limuzyna, gdyż nie da się przecenić jego obszernego wnętrza i możliwości rozprostowania nóg. Kiedy zbliżaliśmy się do celu, u bram Rzeszowa czekał  przedstawiciel gospodarzy, który pilotował nas dalej ulicami miasta, udowadniając że staropolska gościnność zastąpi najlepszą nawigację satelitarną.
Ośrodek będący własnością gminy, gdzie zorganizowano nasze wystąpienie miał co najmniej dwie zalety: nowocześnie urządzoną i klimatyzowaną salę audytoryjną oraz prestiżowe sąsiedztwo rzeszowskiego zamku, chlubiącego się projektem fortyfikacji samego Tylmanna z Gameren.
Spotkanie obejmowało część wykładowo-dyskusyjną oraz warsztaty. Krótkie wprowadzenie doktora Huberta Kaszyńskiego – moderatora i opiekuna merytorycznego stworzyło wygodne i przejrzyste ramy tematyczne dla osób kolejno zabierających głos. Następnie Jolanta Janik opisała aktualną działalność i najnowsze cele Stowarzyszenia, dużo uwagi poświęcając jego najbliższemu partnerowi a jednocześnie ważnemu medium środowiskowemu czyli magazynowi „DLA NAS”, którego najświeższe numery zostały zresztą rozdane słuchaczom wraz z materiałami informacyjnymi.
Teresa Frączek opowiadała o okolicznościach umacniających zdrowienie z choroby psychicznej, odwołując się do swoich bogatych doświadczeń, gromadzonych m. in. na niwie Stowarzyszenia czy zatrudnienia w firmie społecznej COGITO. Mikołaj Golenia usiłował zobrazować krakowski system psychiatrii środowiskowej, charakteryzując typy jego placówek, ofertę dla beneficjentów oraz metody działania. Wreszcie uczestnicy i słuchacze nawiązali ożywioną rozmowę inspirowaną kilkoma poruszonymi wcześniej tematami, jak choćby  komunikacja między lekarzem, pacjentem i jego rodziną.
Cały czas dwoje obecnych w delegacji pracowników firmy CATERING COGITO dbało o fachowe przygotowanie bufetu z napojami i zakąską, dostępnego na przerwie.
Druga – warsztatowa część spotkania zaczęła się od podziału wszystkich uczestników na 3 grupy, których zadaniem było określić intuicyjną hierarchię wartości dających wsparcie osobie chorującej; członkowie grup mogli korzystać z gotowych haseł w kopertach lub wymyślać własne. Potem każda grupa referowała uogólnione wyniki indywidualne i formułowała wspólne wnioski, dające okazję do podsumowania całego dnia.

Mikołaj Golenia

14.07.2010 odbyło się w Rzeszowie szóste już spotkanie edukacyjno-warsztatowe przeprowadzone przez członków Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” w ramach projektu: „Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie osób chorujących psychicznie w Polsce południowo-wschodniej”. Oto nasze wspomnienia:

Wyjazd do Rzeszowa do ludzi zaprzyjaźnionych z Stowarzyszeniem „Otwarty Umysł”, które skupia beneficjentów, rodziny i profesjonalistów ze środowiska zaangażowanego w terapię Osób Chorujących Psychicznie uważam za bardzo udany. Przede wszystkim ludzie – Pani Barbara Oleksińska, która przywitała i gościła nas serdecznie, nas to znaczy: moderatora doktora Huberta Kaszyńskiego, edukatorów  -Teresę, Mikołaja i mnie oraz kolegów z Catering „Cogito”. Uczestników spotkania było ponad 40 osób. W pierwszej części ja opowiadałam ogólnie o naszym Stowarzyszeniu i o projekcie norweskim, dzięki któremu spotkaliśmy się w Rzeszowie, potem Teresa mówiła o swoich doświadczeniach z okresu choroby i swojej walce o wyzdrowienie i pracę, omówiła po kolei punkty „Dekalogu Osoby Chorującej Psychicznie”, który powstał w naszym Stowarzyszeniu, akcentując punkty mówiące o własnej motywacji do zdrowienia, o samodyscyplinie, o posiadaniu celu w życiu i roli wiary w życiu zwłaszcza osoby chorującej (wskazała na pewne trudności natury psychicznej) oraz o wieloaspektowo ujęła znaczenie pracy.
Mikołaj w pięknym literacko stylu dał przegląd Instytucji i Osób Psychiatrii i Opieki Środowiskowej czyli sieci wsparcia dla osób chorujących psychicznie i ich rodzin.
Następnie odpowiadaliśmy na pytania z sali. Okazało się, że najważniejszym problemem nurtującym uczestników spotkania było genetyczne uwarunkowanie i dziedziczenie choroby psychicznej.
W drugiej warsztatowej części spotkania podzieliliśmy się na trzy grupy, które przedyskutowały, co jest dla nich pomocne w zdrowieniu z choroby, a następnie przedstawiciele każdej z grup przedstawili wyniki dyskusji na ogólnym forum. Najbardziej zapadło mi w serce stwierdzenie młodego człowieka z sali, który powiedział, że dla niego najważniejszą pomocą w zdrowieniu są marzenia o zdrowym, pełnym satysfakcji, twórczym życiu. Z przyjemnością też wspominam serdeczną rozmowę z koleżanką znajomą mi z rozlicznych Forów i wystąpień beneficjentów – Edytą, która na dodatek świetnie pisze, jest uzdolniona literacko i publikuje także w „DLA NAS” i w dodatku rodzinnym.

Jola Janik

 

Podczas tego wyjazdu edukacyjnego, w kuluarach rozmawiałam z rodzicami osób leczących  się. Jedna z matek żaliła się na brak informacji dotyczącej form pomocy w wypadku choroby i ignorowania jej problemów przez służbę zdrowia, co stało się przyczyną jej bezradności. Kobieta opowiedziała o swoich przeżyciach szukając pomocy dla syna, aż w końcu zdeterminowana musiała przejąć leczenie w swoje ręce. Była bardzo podbudowana naszym wystąpieniem podkreślając, że poprzez takie spotkania i kontakty możemy sobie wspólnie naprawdę pomóc.

Teresa Frączek

Zdjęcia ze szkolenia w Rzeszowie

 

data aktualizcji 27 lipiec 2010 r


Refleksje z pobytu warsztatowo-integracyjnego w Szczawnicy

 

logo_eea_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_norway_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_fop_red_kopia.gif  logo_ecoryskopia.gif

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ W EDUKACJI

Temat realizowany był na 3 godzinnych sesjach poświęconych kolejno:

  1. odpowiedzialności za „słowo"
  2. odpowiedzialności za „osoby" (osobę edukatora, współedukatora, moderatora i grupę odbiorców)
  3. odpowiedzialności za Stowarzyszenie (StOD)

Zajęcia prowadzone były metodą interaktywną. Stwierdzono, że słowo niesie zawsze ze sobą jakieś treści, które oddziaływają na różne sfery człowieka: intelekt, emocje i uczucia, wolę-motywują do działań lub powodują ich zaniechanie, implikują przeżycia duchowe. Podczas edukacji musimy być świadomi tych wpływów. Próbowaliśmy ustalić co to jest „odpowiedzialność". Odwoływaliśmy się do określeń funkcjonujących w codziennym życiu „dać słowo", „dotrzymać słowa”, „ważyć słowa” itp. Podkreśliliśmy, że słowo może leczyć, ale słowo może również ranić. Musimy przewidywać jakie reakcje mogą budzić nasze słowa w określonej grupie słuchaczy. Inaczej będziemy mówić do lekarzy, księży, studentów medycyny czy młodzieży, a inaczej do osób po kryzysach czy w trakcie leczenia. Ważna jest szczerość i uczciwość przekazu, ale istotne jest, by ludziom po kryzysie zawsze wskazywać na możliwość zdrowienia, umacniać i dawać nadzieję. Nie mówić podczas naszych wystąpień „nigdy" np. chorzy na schizofrenię już pewno nigdy nie założą rodziny, nigdy się nie zakochają, po przekroczeniu pewnego wieku nigdy nie znajdą pracy itp. Słowa wywołują określone reakcje, staramy się je przewidzieć, ale często uczymy się dopiero przez doświadczenie. Im wiecej wystąpień na szkoleniach, tym bogatsze własne doświadczenia, którymi należy dzielić się z innymi członkami StOD. Istotna jest autoanaliza, którą powinniśmy przeprowadzać po każdym szkoleniu. Nie możemy zrażać się niepowodzeniami i subiektywnym odczuciem braku pozytywnego efektu. Użyliśmy skrótu myślowego, że jak „kropla drąży skałę", tak również nasze działania skierowane są na przełamywanie barier, zmiane stereotypów, przeciwdziałanie stygmatyzacji, a na rezultaty trzeba cierpliwie czekac.
Podczas drugiej sesji stwierdziliśmy, że nasza odpowiedzialność dotycząca osób obowiązuje nas przez cały czas, nie tylko podczas edukacji. Dotyczy to szczególnie osób współedukujących, o których dowiadujemy się często rzeczy intymnych, informacji o przeżyciach chorobowych czy relacjach rodzinnych. Rozmowy „po szkoleniu" nie mogą nigdy naruszać godności osób. Podczas naszych edukacyjnych wystąpień jesteśmy odpowiedzialni za profesjonalistów-moderatorów. Nie możemy podważać ich autorytetu, staramy się iść za wskazówkami, nie forsujemy swojej linii, ale zachowujemy autonomiczność wypowiedzi. Nie wchodzimy w rolę profesjonalistów, staramy się mówić raczej o sobie, nie uogólniać. Odpowiadamy również w pewnej mierze za osoby edukowane. Staramy się by nasze wypowiedzi nie były drastyczne, by nie „raniły", aby nie niosły treści, których efektem byłoby pogorszenie stanu zdrowia osób po kryzysach. Jednocześnie ta świadomość nie może stanowić blokady w wypowiedziach, co stanowi sporą trudność. Dbamy o formę przekazu, by nie przyczyniać się do postrzegania osób po kryzysach, jako nieodpowiedzialnych za zachowanie i słowa. Dbamy również o jasność wypowiedzi, by intencje nasze były prawidłowo odczytane. Podczas indywidualnych rozmów w przerwach staramy się nawiązać pozytywny kontakt i ewentualnie korygować odbiór naszego wystąpienia. Jeżeli ktoś ze słuchaczy pyta nas o konkretną radę lub przedstawia swój problem, wskazujemy mu kompetentną instytucję lub osoby, nie wchodzimy w role profesjonalistów. Doświadczenie z Grantu Norweskiego dotyczące ankiet ewaluacyjnych przeniesiemy na inne szkolenia. W tym celu w StOD będzie opracowana specjalna, krótka ankieta, która przyniesie nam informacje zwrotne pomocne w działaniach Stowarzyszenia.
Na trzeciej sesji podkreśliliśmy, że w naszej edukacji musimy być odpowiedzialni również za StOD i w StOD. W wystąpieniach nie jesteśmy anonimowi, reprezentujemy Stowarzyszenie, więc musimy działać zgodnie z zapisami statutowymi. Podczas dyskusji podkreślano, że bardzo ważne jest wzajemne wspieranie się i samopomoc, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.  StOD to przede wszystkim jego członkowie i jednostka-osoba jest zawsze najważniejsza. W StOD jesteśmy zobligowani do współodpowiedzialności, lojalności względem siebie i solidarności. Istotne są pogłębiające się podczas wyjazdów edukacyjnych więzi koleżeństwa, sympatii i przyjaźni. Integrujemy się. Edukując poznajemy lepiej mechanizmy chorobowe, procesy zdrowienia (recovery) i umacniania (empowerment). Stajemy się bardziej odpowiedzialni za zdrowie swoje i innych.
Na zakończenie stwierdziliśmy, że często czujemy się pionierami w naszych działaniach, przecieramy szlaki, nabywamy doświadczeń, którymi chętnie  dzielimy się z innymi. Różne są losy naszego życia, każdy z nas jest inny, ale wspólnie tworzymy nową rzeczywistość i mamy realny wpływ na to, jak będzie wyglądała psychiatria przyszłości. Grant Norweski nas o tym przekonuje.

BARBARA

 

Sprawozdanie z pobytu w Szczawnicy w dniach 24-26 czerwiec 2010 r.

W dniach 24-26 czerwca 2010 r kilkunastu członków i kilku sympatyków naszego Stowarzyszenia przebywało na wyjeździe integracyjno-szkoleniowym w Szczawnicy.
Większość z nas bardzo dobrze zna to miejsce ponieważ jechaliśmy tam już po raz czwarty.
Gdy wyjeżdżaliśmy we czwartek około wpół do dziewiątej spod Hotelu „U Pana Cogito” było pochmurno i zanosiło się na deszcz.
Od samego początku dopisywały nam  humory a ja osobiście bardzo cieszyłem się, że po ciężkim roku  w teatrze „Psyche”, gdzie jestem aktorem mogę wyjechać i odpocząć w górach w miłym towarzystwie moich koleżanek i kolegów ze Stowarzyszenia.
Około 10:30 przyjechaliśmy na miejsce pod dobrze znany nam Do mWypoczynkowy „Trzy Korony”.
Powitał nas tam z pięknym uśmiechem pan gospodarz, który rozlokował nas w ośrodku.
Pierwsze dwa dni były naznaczone ciężką pracą w tzw. sali kominkowej, gdzie ostro dyskutowaliśmy o odpowiedzialności w edukacji oraz o wyjazdach do różnych miejscowości w ramach tzw. grantu norweskiego, który jest realizowany do końca roku przez nasze Stowarzyszenie.
Spośród wielu mądrych zdań moich kolegów utkwiło mi przede wszystkim wskazanie, z którym zgodzili się wszyscy, aby być w pierwszej kolejności odpowiedzialnym za słowo, które wypowiadamy do  tych, którzy  nas słuchają (edukowanych), ponieważ właściwie i adekwatne do określonej sytuacji i kontekstu słowa są wyrazem  odpowiedzialności za osoby edukowane.
Nagrodą za nasz trud były popołudniowe spacery po Szczawnicy oraz największa, zaplanowana przed wyjazdem atrakcja czyli sobotni spływ przełomem Dunajca.
Sama przystań flisacka w Sromowcach zrobiła na mnie duże wrażenie. Spływ trwał 2,5 godziny podczas, których dużo rozmawialiśmy podziwiając piękną przyrodę tych  okolic.
Przy końcu spływu, gdy dobijaliśmy do przystani w Szczawnicy dało się zauważyć duże zadowolenie uczestników wycieczki.
Około trzeciej po południu w sobotę opuściliśmy Szczawnicę dwoma busami. Gdy Wyjeżdżaliśmy do Krakowa przywitało nas słońce i temperatura powyżej 20 stopni.
Pod koniec wycieczki miałem  wrażenie, że wszyscy jesteśmy dość zmęczeni, ale szczęśliwi, że mogliśmy po raz kolejny rozmawiać  o edukacji w tak pięknym  zakątku naszego kraju.
Osobiście pokochałem,  te strony i chciałbym  jak  najczęściej tam wracać. 

Andrzej Bienias

 

Zdjęcia z pobytu w Szczawnicy

 

data aktualizcji 10 czerwiec 2010 r


Refleksje ze szkolenia w Krakowie

 

logo_eea_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_norway_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_fop_red_kopia.gif  logo_ecoryskopia.gif

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

SPOTKANIE W KRAKOWIE

20.05.2010 odbyło się w Krakowie piąte spotkanie edukacyjno-warsztatowe przeprowadzone przez członków Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” w ramach projektu: „Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie osób chorujących psychicznie w Polsce południowo-wschodniej”. Edukatorzy wspominają:

„Spotkanie w Krakowie 20.05.2010 miało na celu przedstawienie specyfiki chorób psychicznych i prawdziwych problemów osób chorujących psychicznie, ich rodzin i terapeutów. Słuchacze mogli je poznać „z pierwszej ręki”, od osób, które wiele lat walczą z chorobą i barierami zewnętrznymi i „wewnętrznymi”, walczą o godne i wartościowe życie w społeczeństwie. W swoim środowisku pełnią odpowiedzialne role społeczne np. w rodzinie, w miejscu nauki lub pracy, w parafii, i w końcu w Stowarzyszeniu „Otwórzcie Drzwi”, którego statutowym celem jest walka ze stygmatyzacją ludzi chorujących psychicznie i ich rodzin.
Pokazujemy własną twarz jako osoby chorującej psychicznie w mediach, i podczas licznych spotkań edukacyjnych z różnymi grupami społecznymi np. studentami medycyny, psychologii, socjologii i zarządzania, lekarzami domowymi i „po dyplomie”, przyszłymi terapeutami, a także lokalnymi władzami i duchowieństwem (zwłaszcza klerykami) oraz ludźmi biznesu – pracodawcami. Wszystko to robimy po to, aby zwykli ludzie zrozumieli ogrom cierpienia, z którym związana jest choroba psychiczna i heroizm życia z świadomością choroby, życia pełnią życia mimo choroby, życia sensownego i twórczego. Dla słuchaczy było to coś nowego, niejednokrotnie przeżycie – odkrycie, że ci „inni” nie są tak bardzo inni, że różni nas głównie poziom odporności na stres, przeżycie traumy i intensywność emocji. Słuchacze zadawali dużo pytań o przyczynę naszej choroby, objawy i na czym polega zdrowienie. Pytania były niejednokrotnie bardzo konkretne np. jak należy zachować się w sytuacji, gdy ktoś bliski, z rodziny zachowuje się „dziwacznie” lub nieadekwatnie do sytuacji, albo agresywnie w stosunku do innych osób lub w stosunku do siebie samego, jak przekonać do podjęcia leczenia, wspierania w terapii, co robić w tej sytuacji, jaki konkretnie oddział psychiatryczny uważamy za dobry i polecamy go. Rozmowy przeciągały się w kuluarach, podchodzili do nas ludzie, którzy dziękowali nam za spotkanie i odpowiedzi na niejednokrotnie trudne, intymne pytania oraz tacy, których umocniliśmy na drodze zdrowienia.
Mieliśmy poczucie, że zmieniliśmy optykę patrzenia na osoby chorujące psychicznie, przynajmniej tych osób, z którymi się spotkaliśmy.
Myślę, że to spotkanie dało dużo dobrego i mam poczucie osobistej satysfakcji z tego”.

Jolanta Janik

„Przy spotkaniu w Krakowie 20.05.2010 było spokojnie i wesoło, o czym przekonaliśmy się również z ankiet. Ludzie byli niezwykle zainteresowani naszymi wypowiedziami. Traktowali nas niezwykle poważnie co miało wpływ na zadawane pytania, reagowali niezwykle żywo, byli naprawdę zainteresowani. W jednej z grup dominowała Jola, ja natomiast  w drugiej, przy czym uzupełnialiśmy się nawzajem. Na koniec rozdaliśmy materiały szkoleniowe i ankiety ewaluacyjne.”

Jacek Nowak

 

Zdjęcia ze szkolenia w Krakowie

 

data aktualizcji 31 maj 2010 r


Refleksje ze szkolenia w Łęcznej

 

logo_eea_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_norway_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_fop_red_kopia.gif  logo_ecoryskopia.gif

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

23.04.2010  w Łęcznej przeprowadziliśmy czwarte spotkanie edukacyjno-warsztatowe  w ramach projektu: „Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie osób chorujących psychicznie w Polsce południowo-wschodniej”. A oto wrażenia:

„Budynek po Zakładzie Energetycznym okazał się bardzo gustownie i nowocześnie urządzonym Środowiskowym Domem Samopomocy w Łęcznej. Spóźniliśmy się pół godziny, ale słuchacze nie wyglądali na zniecierpliwionych. Dla nich nasza wizyta była długo oczekiwanym wydarzeniem.
Teresa snuła swój wątek i była w tym opowiadaniu bardzo prawdziwa, mówiła z pasja jak wiara pomogła jej przezwyciężyć chorobę. Nie jej jedynej. Z sali zabrało głos kilka osób z podobnymi przeżyciami. Jeden z mężczyzn w skrócie opowiedział swój życiorys. Wytworzyła się atmosfera swobodnej rozmowy na temat osobistych przeżyć. Nie wiem czy moja teza, ze w życiu powinniśmy jednak dążyć do przyjemności, nawet drobnych ale poprawiających nastrój spotkała się ze zrozumieniem.
Po przerwie na catering do warsztatów przystąpili wszyscy w komplecie. Bardzo chętnie wypełniali ankiety i warsztatowe zadanie. Wyniki z warsztatów jeszcze raz wykazały, że wiara jest jedną z najważniejszych motywacji przy wychodzeniu z kryzysu.
Na koniec zostaliśmy obdarowani figurą św.Piotra malowaną na drzewie i ucieliśmy sobie sympatyczną pogawędkę z panią dyrektor Domu”.

Piotr Cebula

 

„Łęczna to mała miejscowość położona w odległości 30 km od Lublina, do której droga prowadzi przez łąki, pola uprawne, plantacje tytoniu i liczne szklarnie. Szczyci się dużym szpitalem. Obok typowych bloków mieszkalnych znajdują się tutaj bardzo ładne otoczone zielenią i kwiatami nowe domy. Moją uwagę zwróciły piękne nazwy ulic: np. Akacjowa, Jaśminowa, Wrzosowa. Jest tutaj przestrzeń, dobre powietrze, cisza. Ośrodek ŚDS –u mieści się w budynku dawnej elektrowni. Na zewnątrz zaniedbany, we wnętrzu już nowocześnie urządzony. Leczy się w nim ok. 50 osób. W spotkaniu oprócz wielu pracowników ośrodka i beneficjentów uczestniczył p. burmistrz, który żywo interesuje się jego działalnością. Z naszej strony spotkanie prowadził kol. Jacek Nowak. W tej roli był to jego debiut, moim zdaniem bardzo udany. Jacek czuwał nad przebiegiem spotkania, a nasze wystąpienia (Piotr i Teresa) zwięźle podsumował, zwracając uwagę na to, co wydało mu się najważniejsze. Moja wypowiedź, ukazująca jak wiele było i jest dobra otaczającego mnie, które wpłynęło na moje zdrowienie i umacnianie sprowokowała pytanie uczestniczki spotkania: „A co wtedy, kiedy nie ma dobrej pomocy medycznej, nie ma pracy, jest odrzucenie przez najbliższych i człowiek zostaje sam?” – spytała. W tym momencie zabrał głos Piotr Cebula udowadniając, że nigdy tak nie jest, tylko trzeba się na pomoc otworzyć. Podał przykład ze swojego życia, mówiąc jak bardzo pomógł mu sąsiad przychodzący na grę w szachy. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na trudności w załatwianiu spraw bytowych w urzędach, podkreślając lekceważące i niepoważne traktowanie. I tutaj była okazja, aby więcej powiedzieć o czasopiśmie „Dla Nas” i działalności Stowarzyszenia. Po zakończeniu spotkania jeden z uczestników zapytał mnie, co myślę na temat zorganizowania zlotu osób chorujących psychicznie na Jasnej Górze, gdyż w Częstochowie mają swoje dni różne grupy społeczne np. AA.
Gdy jacek zakończył spotkanie i wszystkim podziękował dały się słyszeć słowa rozczarowania, że tak krótko. Istotnie w porównaniu z dystansem, jaki musieliśmy pokonać z Krakowa do Łęcznej i z powrotem nasza edukacja trwała 3 razy krócej.
Kończąc odniosłam wrażenie, iż ŚDS w Łęcznej jest prężną placówką, dobrze zorganizowaną. Zasługa to na pewno Pani kierownik Anny Płoszaj, kobiety energicznej i doświadczonej.”

Teresa Frączek

 

„Do Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej przyjechaliśmy spóźnieni z powodu dużej odległości jaka dzieliła nas; Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi” z Krakowa a ŚDS w Łęcznej. Byliśmy oczekiwani już od godziny 12:00. Po ciepłym przywitaniu rozpoczęliśmy edukację. Na sali oprócz beneficjentów, ich rodzin i terapeutów był również Starosta. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali naszych świadectw, dwie osoby z sali chciały przedstawić swoją opowieść i pokrótce podzieliły się nią. Ich wypowiedzi były zarówno cenne jak i ciekawe. Po przerwie rozpoczęliśmy część warsztatową; podzieliśmy się na trzy podgrupy i każda z osób szeregowała czynniki wychodzenia z choroby i podtrzymywania przy zdrowiu od najistotniejszych do najmniej ważnych. Szkolenie przebiegało sprawnie i z satysfakcją, byliśmy zadowoleni zarówno my jak i nasi słuchacze, jednak na słuchaczach powstał pewien niedosyt, ale czas i odległość od Krakowa pozostał bezwzględny – musieliśmy wracać. Przed podróżą zostaliśmy poproszeni przez Panią Dyrektor o wpis do Księgi pamiątkowej.                                                                                               

Jacek Nowak

Zdjęcia ze szkolenia w Łęcznej

 

data aktualizcji 25 maj 2010 r


Refleksje ze szkolenia w Lublinie

 

logo_eea_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_norway_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_fop_red_kopia.gif  logo_ecoryskopia.gif

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

18.03.2010 odbyło się w Lublinie trzecie spotkanie edukacyjno-warsztatowe przeprowadzone przez członków Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” w ramach projektu: „Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie osób chorujących psychicznie w Polsce południowo-wschodniej”. Edukatorzy wspominają:

„18 marca 2010 roku skoro świt, czyli po szóstej rano wyruszyliśmy do Lublina, na jedno ze spotkań edukacyjno-warsztatowych, realizowanych w ramach projektu pt. „Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie osób chorujących psychicznie w Polsce południowo-wschodniej”. Czekało nas około pięciu godzin drogi. I przebyliśmy je, a droga nie dłużyła się, toczyły się rozmowy, były przystanki w podróży, a sama podróż była komfortowa, gdyż jechaliśmy mikrobusem z osobami z „Cateringu Cogito”, które zadbały o ciepłe napoje, a w drodze powrotnej uraczyły żurkiem, żebyśmy nie padli z głodu. Mieliśmy też wspierającą obecność sympatycznej terapeutki, opiekuńczej i pełnej humoru Jagody.
Spotkanie w Lublinie odbyło się w tamtejszym szpitalu psychiatrycznym. Przyszło około trzydziestu osób, beneficjentów Domów Opieki Środowiskowej i terapeutek zajęciowych. Był obecny lekarz psychiatra, który pomagał zorganizować spotkanie. Sala, w której się ono odbyło, była trochę za mała jak na taką ilość osób. Można więc powiedzieć, że zintegrowaliśmy się ze słuchaczami, gdyż z powodu braku miejsca nie dzieliła nas wolna przestrzeń, siedzieliśmy jeden przy drugim, parę osób stało, wyglądali na pielęgniarzy, a może to byli młodzi lekarze, w każdym razie ustąpili miejsca słabszym. Spotkanie prowadziła Ania Liberadzka, a o swoim doświadczeniu choroby i zdrowienia opowiadaliśmy w trójkę, Bożena, Konrad i pisząca te słowa. Chyba wzbudziliśmy zainteresowanie słuchaczy, bo po każdej opowieści padały pytania. Pytali beneficjenci, doświadczeni chorobą.
Przed każdym takim wystąpieniem mam dużą tremę. Szczególnie trudno jest mówić o sposobach wychodzenia z choroby, które są dla mnie jeszcze drogą przez mękę, mam też poczucie niższości w stosunku do ludzi ze Stowarzyszenia Otwórzcie Drzwi, z których większość pracuje, niektórzy ukończyli studia, a niektórzy studiują, pokonując słabości. Jestem z tych, którym się nie udało, przerwałam studia, od dwudziestu lat trwam na rencie. Dlatego obawiam się, że moje przeżycia nie są zbyt budujące. Snuję więc opowieść o upadkach z niewielką ilością powstań. Jakże więc zdumiona byłam, kiedy jedna z uczestniczek spotkania stwierdziła, że mam dar opowiadania. Rzeczywiście, lubię mówić... chyba odkrywam jedną z moich silnych stron, dzięki tym spotkaniom.
Na sali było też małżeństwo dwojga ludzi po kryzysach psychicznych. Pytania zadawał mąż, okazało się, że dzięki mojemu opowiadaniu o niespełnionym pragnieniu macierzyństwa zaczął się zastanawiać nad możliwością pojawienia się takiego pragnienia u jego żony. Kobieta milczała. Macierzyństwo i ojcostwo ludzi chorujących psychicznie jest możliwe, znam takie pary. A instynkt macierzyński jest przecież częścią osobowości kobiety.
Podczas spotkania został wyświetlony film, w którym psychiatra Daniel Fisher opowiada o swoim doświadczeniu choroby psychicznej i o wyzdrowieniu. Psychiatra lubelski skomentował ten film zdaniem o miłości, której człowiek potrzebuje jak lekarstwa. U Daniela Fishera pierwszym objawem miłości była miłość do swojego kota, która pomogła mu stawiać dalsze kroki w stronę zdrowia...
Druga część to warsztaty, prowadzone w grupach. Tego obawiałam się jeszcze bardziej niż opowieści o życiu z chorobą. Ale trzeba było wypełnić program, więc nie mogłam stchórzyć. W mojej grupie była tylko jedna beneficjentka, młoda dziewczyna uczęszczająca na zajęcia w   Domu Opieki Środowiskowej. Oprócz niej były dwie terapeutki, jedna z  tegoż Domu, dobrze znająca historię tej dziewczyny. Wszystkie więc pomagałyśmy tej dziewczynie, nieco wystraszonej, z dużym poczuciem bezradności i niższości. Nie udało się jej przekonać do opowiedzenia o wnioskach z pracy nad listą tego, co nam pomaga w przezwyciężaniu trudności. Jedna z terapeutek opowiedziała więc o swoich obserwacjach, związanych też z jej pracą z ludźmi chorującymi. Wypowiadała się jako obserwatorka, z dużą dozą ciepła i opiekuńczości. Miała wyczucie potrzeb chorujących. Moja rola ograniczyła się do rozdania kopert i kleju, potrzebnego do warsztatowych wyklejanek.
Wracaliśmy do Krakowa bogatsi o ten dzień.”

Dorota Dużyk-Wypich

 

„Dzień wyjazdu do Lublina to stawienie się na Skwerowej o 6 rano. Potem podróż do 12 godziny. Trochę się spóźniliśmy. Przywitał nas pan doktor Kochański, wszyscy już na nas czekali. Przeważnie pacjenci, ale też pracownicy "branży psychiatrycznej". Bardzo ciepło nas przyjęli. W pierwszej części opowiadaliśmy(ja, Konrad Wroński, Dorotka Wypich, Ania Liberadzka jako moderator) o powstaniu choroby i tym co pozwala zdrowieć. W moim przypadku to najważniejsza jest praca w Pensjonacie "U Pana Cogito", ale mówiłam też o pierwszej hospitalizacji, kiedy zdałam sobie sprawę, że jestem chora (objawy pierwsze - że jestem śledzona, że są głosy, które nie są realne).W drugiej części, nasi słuchacze mieli zaznaczyć na przygotowanych przez nas karteczkach co jest ważne w zdrowieniu (gradacja).Podbudowani wracaliśmy do domu.”

Bożena Dłuciak

Zdjęcia ze szkolenia w Lublinie

 

data aktualizcji 14 kwiecień 2010 r


Refleksje ze szkolenia w Kielcach

 

logo_eea_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_norway_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_fop_red_kopia.gif  logo_ecoryskopia.gif

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

 

24.02.2010 odbyło się w Kielcach drugie spotkanie edukacyjno-warsztatowe przeprowadzone przez członków Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” w ramach projektu: „Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie osób chorujących psychicznie w Polsce południowo-wschodniej”. Oto nasze refleksje ze spotkania:
           „Szkolenie w Kielcach nt. "Zdrowienie....'' przekonuje o tym, że środowisko związane z chorującymi psychicznie nie jest bierne. Świadczy o tym placówka funkcjonująca w Kielcach, gdzie byliśmy gośćmi, oraz wypowiedzi osób, uczestników szkolenia. Byłam pod dużym wrażeniem zaangażowania się w zmiany dotyczące funkcjonowania systemu opieki psychiatrycznej ze strony grupy rodziców, których dzieci chorują. Myślę, że nasz przyjazd pomoże im w dalszym umacnianiu ich synów i córek w zdrowieniu  i w zapewnieniu im optymalnych warunków do funkcjonowania w społeczeństwie. Grupa pacjentów, terapeutów i rodziców  do których były skierowane wystąpienia i prezentacje była bardzo aktywna. Szybko został nawiązany dobry kontakt i do prelegentów kierowano liczne pytania. Tezy postawione w szkoleniu potwierdzane były wypowiedziami z sali. Przeprowadzone sprawnie warsztaty, cieszące się dużym zainteresowaniem, skłaniające do refleksji i dyskusji w zespołach, uświadomiły każdemu z uczestników co ma lub miało dotychczas największy wpływ na ich zdrowienie. Po przedstawieniu wniosków przez liderów zespołów moderatorka wyakcentowała najistotniejsze wątki. W szkoleniu wykorzystano film z doktorem Fischerem, którego życie jest potwierdzeniem, że choroba pojawiająca się w młodości  nie determinuje niepowodzenia, jeżeli chodzi o edukację i pracę na odpowiedzialnych stanowiskach w społeczeństwie. Każdy z uczestników szkolenia otrzymał pakiet zawierający publikacje na temat zdrowienia, ulotki informacyjne i czasopismo  „Dla Nas''    redagowane przez członków Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi”  w Krakowie. Prosiliśmy o nadsyłanie swoich opinii, artykułów, twórczości prozatorskiej i poetyckiej do redakcji. Zostały nawiązane kontakty osobiste, które pozwalają na lepszą organizację różnorodnych działań w terenie, zmierzających do promowania psychiatrii środowiskowej, której celem jest stworzenie optymalnych warunków do zdrowienia poprzez umacnianie”

Barbara

 

„Chcę podzielić się moimi wrażeniami z wyjazdu edukacyjnego do Kieleckiego Domu Pod Fontanną. Spotkaliśmy się z bardzo życzliwym i serdecznym przyjęciem. Zauważyłam to zaraz po wejściu do salki. Uśmiechnięte i zaciekawione twarze uczestników dodały mi odwagi. Nasze świadectwa o sposobach wychodzenia z choroby bardzo poruszyły słuchaczy,  wywołując pytania, dyskusję i chęć podzielenia się swoimi problemami. Z pewnością było to środowisko ludzi wierzących. Temat wiary w Boga,  religijności w powiązaniu z chorobą i wychodzeniem z niej poruszano podczas całego spotkania. W kuluarach pewien rodzic, którego syn od lat leczył się bez widocznej poprawy zdrowia, zwierzał się ze swojej bezradności. Pewna mama pochwaliła się swoją córką, wspominała pobyt w Hotelu „U Pana Cogito” i prosiła, aby serdecznie uściskać P. Zofię Puchelak, która w Kielcach pomagała zakładać Stowarzyszenie Rodzin. W drugiej części podczas warsztatów uczestniczki mojej grupki z wielką szczerością opowiadały o zaangażowaniu i determinacji w walce z chorobą. Szczególnie poruszyła mnie wypowiedź matki przez wiele lat zmagającej się z chorobą córki, która w końcu „złapała wiatr w żagle” Mam w pamięci twarz młodej kobiety, cały czas siedzącej nieruchomo, „nieobecnej” z oczyma wpatrzonymi do wewnątrz. Po projekcji filmu o znaczeniu miłości i dobroci w życiu chorego człowieka zobaczyłam zapłakane oczy tej kobiety.”

Teresa Frączek

 

„Do Ośrodka w Kielcach „Kielecki Dom pod Fontanną” przyjechaliśmy punktualnie. Po wstępnym przedstawieniu się okazało się, że sala wraz ze słuchaczami już czekają. Przygotowaliśmy się do prelekcji; ustawiliśmy rzutnik, laptop, materiały. Sala była pełna, trudno było rozpoznać kto chorujący, kto rodzic a kto terapeuta. Trochę nieśmiało rozpoczęliśmy. Jako pierwsza, swoje świadectwo przedstawiła Teresa. I już przy tej wypowiedzi pojawiły się pierwsze komentarze i sugestie z sali. Jako drugi mówiłem ja, Jacek. Moja wypowiedź była nieco przydługawa, ale słuchający byli niezwykle czujni i wychwytywali każde zdanie. Komentarze byłe nie tylko ze strony chorujących, ale także ze strony rodziców. Niestety nie zostawiłem w tej części spotkania zbyt wiele czasu trzeciej prelegentce Barbarze.
W czasie przerwy na kawę i ciastko odbyło się kilka rozmów kuluarowych. Wszystkie rozmowy były bardzo żywe, impulsywne i konkretne. Po przerwie rozpoczęliśmy część drugą, warsztatową. W czterech grupach określano najbardziej znaczące czynniki wychodzenia z choroby. Wyniki przedstawiali liderzy poszczególnych grup, my byliśmy jedynie opiekunami tej pracy w grupach.
Można by powiedzieć, że od samego początku do końca mieliśmy dobry kontakt z salą, ale przy niektórych głosach nie obyło się bez interwencji moderatorów, Ani i dr Kaszyńskiego.
Do Krakowa wróciliśmy usatysfakcjonowani.”

Jacek Nowak

Fotosy ze szkolenia w Kielcach

 

data aktualizacji 19 marzec 201


Wspomnienia z Siedlca

 

logo_eea_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_norway_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_fop_red_kopia.gif  logo_ecoryskopia.gif

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

 

W ramach projektu „Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie w Polsce południowo-wschodniej” dnia 10.02.2010 zrealizowaliśmy pierwsze spotkanie edukacyjno-warsztatowe w Siedlcu w gminie Radłów koło Tarnowa. Oto nasze wspomnienia:


„Dn. 10.02.2010 grupą w składzie: Anna Liberadzka, Hubert Kaszyński, Jola Janik, Piotr Cebula i ja, Dorota Trybis pojechaliśmy do Siedlca koło Tarnowa, gdzie w Środowiskowym Domu Społecznym mieliśmy spotkanie z beneficjentami tego domu. Zastaliśmy tam pięknie wyremontowane pomieszczenia uprzednio szkoły, a teraz siedziby niepełnosprawnych. Byli pacjenci dojeżdżali do tej miejscowości z pobliskich wiosek, skąd byli dowożeni busem najmowanym przez ŚDS. Z zachowania i wypowiedzi można wnioskować, że wszyscy bardzo cenili sobie opiekę i zajęcia organizowane przez instruktorów”.

Dorota Trybis

 

„Siedlec, przysypana śniegiem wioska, gdzieś na krańcach świata. W Środowiskowym Domu Samopomocy czekało na nas 28 osób i personel, być może dla nich było to pierwsza tego rodzaju wizyta. W pierwszej części opowiadaliśmy o naszych zmaganiach z chorobą. Były to bardzo osobiste zwierzenia. Chcieliśmy, aby nasze wypowiedzi trafiały w ich doświadczenia i przeżycia. Słuchali, wydaje sie, że z zainteresowaniem, często przerywając nasze wystąpienia oklaskami. Było to bardzo spontaniczne i sprawiało nam nie ukrywam przyjemność. Oznaczało to, że słuchają nas z uwagą. Nawiązał się dialog, pokazali nam swoje prace. Opowiadali o zajęciach plastycznych, gospodarczych, które wykonują w ŚDS. Zostaliśmy obdarowani różami w koszyku wykonanymi z kolorowej bibuły. Po przerwie na ciastko i kawę odbyły się warsztaty pod hasłem „Co nam pomaga w wyjściu z choroby". Frekwencja była 100 %. Wszyscy chętnie wypełnili zadanie a później komentowaliśmy przy całej grupie wyniki prac. Oceniam nasz wyjazd jako bardzo udany, gdyż spotkał się z bardzo przyjaznym przyjęciem i zaangażowaniem ze strony podopiecznych ŚDS, o czym wspominali sami zainteresowani.

Piotr Cebula

 

„Mam wrażenie, że to spotkanie było bardzo ważne i potrzebne, zarówno dla beneficjentów z otaczających Siedlca wiosek,  jak i dla nas. Szybko okazało się, że możemy prowadzić dialog i to na różnych poziomach.  Myślę, że zostaliśmy odebrani bardzo pozytywnie, a nawet więcej: serdecznie. W prowadzonych w przerwie rozmowach beneficjenci opowiadali nam swoje historie życia i chorowania. Mogliśmy się lepiej poznać. Przyznam się, że długo rozmawiałam z pewnym Panem, któremu ofiarowałam mój tomik „Zwierzenia wierszem”, a w zamian otrzymałam prześliczny obrazek „Zima” namalowany przez niego. Pokazał mi również inne swoje prace, okazało się, że jest utalentowanym artystą – plastykiem.  Najwięcej radości i satysfakcji  dały mi więc rozmowy toczone „w kuluarach” i stwierdzenie, że dawno z nikim tak szczerze nie rozmawiali o swoich problemach. W Siedlcu odwiedziliśmy Środowiskowy Dom Samopomocy, jest to nowa, świeża inwestycja, w której jest dużo miejsca – więc „wprosiliśmy się” na inaugurację Warsztatu Terapii Zajęciowej. Jedno jest pewne: są tam ludzie, których pasją jest pomoc słabszym”.

Jolanta Janik

Zdjęcia z Siedlca

 

data aktualizacji 18 marzec 2010

 

logo_eea_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_norway_grants_ze_strony_mrr_gif.gif  logo_fop_red_kopia.gif  logo_ecoryskopia.gif

 

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

 

W ramach realizacji grantu zatytułowanego : „Trzeba dać świadectwo. Zdrowienie i umacnianie osób chorujących w Polsce południowo-wschodniej” członkowie Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” w dniach 29-31.01.2010 wzięli udział w wyjeździe szkoleniowo–integracyjnym do Szczawnicy. Wyjazd ten służył naszemu przygotowaniu do spotkań edukacyjno-warsztatowych, które będziemy realizować do końca 2010 roku. Pierwszy dzień poświęciliśmy zagadnieniu naszej motywacji do edukacji. Rozmawialiśmy o korzyściach z niej płynących dla nas samych i dla tych, których edukujemy.  Wiele osób podkreślało, że edukowanie nadaje głębszy sens chorobie, zdrowienie staje się wartością, dlatego, że możemy przekazywać nadzieję innym osobom. Pojawiały się wypowiedzi, że edukacja umacnia, edukując stajemy się silniejsi, nabieramy dystansu do choroby, możemy dawać coś innym, czujemy się wartościowi i potrzebni. Była mowa o tym, że edukując uruchamiamy pewien łańcuch dobra. Pełna lista korzyści wynikających z edukacji zawierała ponad 30 punktów, została zapisana na flip charcie i sfotografowana, podobnie archiwizowaliśmy wszystkie treści.
W drugim i trzecim dniu pracowaliśmy bezpośrednio nad treściami, które chcemy przekazywać innym: „zdrowienie”  i „umacnianie”.  Mówiąc o zdrowieniu i umacnianiu zastanawialiśmy się nad tym, w jakiej sytuacji byliśmy 10 lat temu, gdzie jesteśmy teraz, gdzie chcielibyśmy być za 10 lat. Rozważaliśmy jak realizować wartości pomimo choroby. Mówiliśmy o wymiarze indywidualnym i strukturalnym empowerment (umacniania), wykonaliśmy także  test mierzący poziom empowerment autorstwa Sally Rogers. Rozmawialiśmy o różnych etapach ujawniania się, a także o zaletach i zagrożeniach z nim związanymi.
Wyjazd ten miał służyć także integracji, wieczorami pozwoliliśmy sobie na takie szaleństwa jak kulig, pieczenie barana i wspólne muzykowanie i tańce z góralską kapelą.

 

Fotosy z obozu szkoleniowo-integracyjnego w Szczawnicy

 

data aktualizacji 15 marzec 2010


W okresie 1 lipca do 31 grudnia 2009  Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi” realizowało projekt zatytułowany: „Jak uczyć Innych o nas?”. Projekt był finansowany z Gminy Miejskiej Kraków ze środków PFRON. Celem projektu było podniesienie kompetencji edukacyjnych i dydaktycznych grupy 13 osób po kryzysach psychicznych – członków Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi”, którzy w Stowarzyszeniu pełnią funkcję wykładowców społecznych oraz  podniesienie kompetencji społecznych tej samej grupy. W ramach projektu przeprowadzono 6 spotkań dyskusyjno-warsztatowych. Spotkania odbywały się w dniach: 7 lipca 2009, 8 września 2009, 22 września 2009, 27 października 2009, 27 listopada 2009,  8 grudnia 2009. Tematami poszczególnych zajęć były kolejno: autoprezentacja, mowa niewerbalna, język w edukacji, granice w edukacji, reakcja na pytania i wątpliwości oraz zainteresowanie słuchaczy. W trakcie spotkań dyskusyjno- warsztatowych wykorzystano następujące metody pracy: dyskusja moderowana, wykład aktywizujący, ćwiczenia warsztatowe, praca w grupach, praca z kamerą oparta na elementach techniki Wideotreningu Komunikacji. Do każdego spotkania prowadzący przygotowali konspekty, a następnie po spotkaniach sprawozdania z zajęć.

 

PDF: sprawozdanie 1, sprawozdanie 2, sprawozdanie 3, sprawozdanie 4, sprawozdanie 5, sprawozdanie 6

STRONY 1 « 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12